NOT KNOWN FACTUAL STATEMENTS ABOUT ODKLEJANIE SIATKóWKI

Not known Factual Statements About odklejanie siatkówki

Not known Factual Statements About odklejanie siatkówki

Blog Article

Kliniki okulistyczne wykorzystują też drugą metodę, która daje ten sam rezultat. Kriokoagulacja, czyli zamrażanie, także jest skutecznym bodźcem dla regeneracji wrażliwych struktur oka.

W przebiegu chorób zwyrodnieniowych dochodzi do odklejenia siatkówki w związku z powstawaniem pod nią zmian patologicznych (np. skupień barwnika, krwotoku lub obrzęku podsiatkówkowego).

Wykrycie odwarstwienia siatkówki może być trudne, ponieważ objawy często rozwijają się stopniowo. Pacjenci mogą zauważyć błyski światła, pływające plamki lub cienie w polu widzenia.

Wysiękowe odwarstwienie siatkówki powstaje, gdy do przestrzeni podsiatkówkowej przedostaje się płyn naczyniówki.

W innych przypadkach odwarstwienie może skutkować znacznym spadkiem ostrości wzroku. Po zabiegu operacyjnym przez kilka dni pacjent może czuć dyskomfort spowodowany obrzękiem, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oka.

W związku z tym, że przyczyny odklejenia siatkówki mogą być różne, stworzono również podział tego schorzenia na trzy rodzaje.

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

Leczenie odwarstwienie siatkówki często obejmuje operacyjne usunięcie ciała szklistego, znane jako witrektomia. W niektórych przypadkach stosuje się również metody laserowe lub zewnętrzne techniki chirurgiczne, takie jak doszczepianie siatkówki.

Standardowo jednak stosowana jest operacja siatkówki oraz drenaż płynu podsiatkówkowego. Ta druga metoda powoduje zamknięcie otworów siatkówki i stworzenie połączenia siatkówki z podłożem.

Zabieg nosi nazwę wgłobienia. Najnowocześniejszą metodą jest witrektomia. Polega na usunięciu z oka ciała szklistego. W jego miejsce wprowadza się olej silikonowy, gaz albo płyn. Przedarcia natomiast zabezpiecza się laserem. Najkorzystniejszy dla pacjenta jest wariant z wprowadzeniem pęcherzyka gazu, który po kilku lub kilkunastu dniach wchłania się i jest zastępowany płynem produkowanym przez oko. Olej bowiem należy po pewnym czasie - od kilku miesięcy do kilku lat – wymienić. Obydwie operacje przeprowadza się w znieczuleniu dokręgowym lub ogólnym i wymagają pobytu w klinice przez kilka dni.

Siatkówka to jedna z ważniejszych struktur oka, dzięki której możliwe jest widzenie. Zawiera komórki (czopki i pręciki) odpowiedzialne za rejestrowanie bodźców wzrokowych i przesyłanie ich jako impuls drogą nerwu wzrokowego do kory mózgu, dzięki czemu powstaje obraz.

Wszystkie ceny podawane w serwisie na stronie mają charakter ceny maksymalnej w wypadku złożenia rezerwacji w tym serwisie. Każda Apteka może określić własną cenę odsprzedaży dla danego produktu zarezerwowanego poprzez serwis nie wyższą niż cena maksymalna podana w serwisie.

Leczenie odwarstwienia siatkówki Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki - konieczne jest leczenie operacyjne. Są to zazwyczaj zabiegi zewnątrzgałkowe, w których wykonuje się wszczep zewnątrzgałkowy (taśma silikonowa) przyszywanego do ściany gałki ocznej.

 Jednak może to nie być możliwe u pacjentów z zaćmą lub krwotokiem do odklejanie siatkówki ciała szklistego (krwawieniem). Dlatego konieczne może być badanie USG.

Report this page